Yapay Suni Sentetik Elmas ve Sahte Elmaslar

0
550
Sentetik Suni Elmas
İmitasyon Elmas Yüzük

İmitasyon Elmas
İmitasyon yani taklit elmas için Rentaşı sözcüğü de kullanılmaktadır (Rentaşı’na bkz.). Renksiz Topaz ve fırınlanıp renksiz hale getirilmiş şeffaf Zirkon (Jargon) traşlanırsa pırlanta görünümü alır. Kuyumcuların Japon Taşı dediği yüzük taşı, parlaklık kazandırılmış camdan ibarettir.

Sun’î Elmas
Tabiî elmastan ayrı olarak bir de sun’î elmas vardır. Sanayide kullanılan elmas ihtiyaca cevap vermediği için imal edilir. Sun’î elmas sertliği elmasa çok yaklaşabilen (elde edilebilen en büyükdeğer 9.9 dur) özel alaşım çeliğidir. Mesela Krupp firmasının mamulü olan “Widia” çeliği bunlardan biridir. Widia, almanca “wie” ve “Diamant” kelimelerinden türetilmiş olup, anlamı “Elmas gibi” demektir. TH Aachen (Almanya) Maden Fakültesi’ndeki hocamız Prof. Dr. O. Müller’in ifadesine göre (1961) Krupp firması bu çeliği imal etmek için 15 hammadde kullanmakta ve bunları açıklamakta da bir beis görmemektedir. Nitekim hocamız bu maddeleri bize bildirmişti. Ancak bu maddelerin karışım nistebleri ile uygulanan teknik gizli tutulmaktadır. Kaynak: 1,2,16b,20a,41,42c,50 Bir taşın imitasyon olup olmadığı şu üç basit testen biriyle anlaşılır:

Sentetik Suni Elmas

1. Taş yani pırlanta, üzerinde yazı bulunan bir kâğıt üzerine konur. Eğer alttaki yazı okunuyorsa taş imitasyondur. Elmasın kırılma indisi büyük olduğunda alttaki yazı okunamaz.

2. Elmasın ısı iletme kabiliyetinden istifade ile dizayn edilen, cep telefonu şeklindeki, pille çalışan bir çeşit havyanın sivri ucu taşa dokundurulur. Âletin kenarındaki 8-10 adet hücre aşağıdan yukarı doğru (sarı veya yeşil renkte) yanmaya başlar. Eğer taş hakiki ise en son hücre kırmızı yanar ve ‘bip’ sesi ile de uyarır.

3. Elmas camı çok kolay çizer. Buradan da taşın hakikî olup olmadığı kolayca anlaşılabilir.

Elmas Test Edici Cihaz

 

Son olarak Popular Science dergisinin 1992 Şubat sayısında (S. 27) yer alan sun’î elmasla ilgili bir araştırmadan bahsedelim: Genellikle elektronik sanayiinde kullanılmak üzere üretilen, fakat mücevher olarak da kullanılabilen bu sun’î elmas hakkında dergide yeralan yazıdan anlaşılacağına göre GE Research and Development Center, Scherectady, N.Y., dünyanın en sert maddesi olan sentetik elması üretmiştir. Bu sentetik elmasın her cm3 ’ünde, tabiî elmas dahil bütün katı cisimlerdekinden daha fazla sayıda atom bulunmaktadır. Tabiî elmasta yaklaşık %99 C-12 ve %1, ilâveten 1 adet daha ağır nötron ihtiva eden, C-13 izotopu bulunurken, sentetik elmasta bu nisbetler tersinedir: % 99 C-13 izotopu ve %1 C-12 izotopu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here