• Merhaba Ziyaretçi, moderatör alımlarımız başlamıştır. Başvuru için buraya tıklayınız.
  • Merhaba Ziyaretçi, sizlerle daha iyi bilgi alışverişi yapmak adına Kiymetlitaslar.com forum yazılımı aktif durumdadır.

ELMAS VE TÜRKİYE GERÇEĞİ̇

Zavaranga

New member
Konbuyu başlatan #1
Değerli taşların en bilineni,tanınanı ve en değerli olanlarından olan Elmas Ne yazık ki ülkemizde çıkarılmıyor.Fakat tarihimizden kaynaklı olarak bu güzel taşla ilk tanışan ülkelerdeniz.Bir zamanların “süper güçlerinden”olan Osmanlı İmparatorluğu ve öncesinde ki Anadolu Selçuklu Devleti ve de Büyük Selçuklu İmparatorluğu dönemlerinde elmasın ilk bulunduğu yer olan Hindistan dan temin edilen elmaslar Sultanların ellerinde,silahlarında idi.Meşhur “kaşıkçı elması”o muhteşem zamanın hatırası olarak Saray’da mevcutken bir ihtimal yanlış değerlendiren görevlice çöplüğe gitmiş çeşitli maceralardan sonra şimdiki köşesinde bize geçmişi fısıldıyor.
Elmas uzun zaman sadece Hindistan’da bulundu ve çıkarıldı.Avrupada rönesans döneminde ilk defa fasetleme yöntemi sayesinde o hoş parlaklığına kavuştu.Ancak hala ciddi bir sorun vardı,Elmas çok az çıkarılıyor geniş kitlelere ulaşamıyordu.Hiç beklenmeyen yerden müjde geldi Güney Afrika’da Elmas bulunmuştu.Hikayesi de ilginçti;Sokakta taş oynayan çocuklara bakan onlardan büyük ama neticede o da çocuk olan kız parlak taşlardan birini alıp eve götürdü.Sonra işler birden hızlandı.Kimberlit kasabası yakınında ilk “kimberlit bacası”bulunup tesis kuruldu(kimberlit ismi bu kasabadan gelir)Elmasın Afrika macerası hüzün doludur,Avrupa ve Amerika’ya bu güzel taşlar hep acı,kan,sömürü neticesi aktı.
Afrika’dan Sonra Brezilya’da bulundu,bulanlar Elmas değil altın arıyordu ama farkına varmadan elmasın tarihine yön verdiler.Sonrası Afrika’ya benzer manzaralar ile dolu,egemen beyazlar yerli ve melezleri korkunç baskı ve yoksulluk altında çalıştırdılar,elmasın çıktığı yere sanki nalet yağıyordu.Ancak elmasın dayanılmaz cazibesi öylesine yoğundu ki yeni yataklar bulunmalı idi öyle de oldu,dünyanın pek çok yerinde Elmas yatakları bulundu.İlginç bir hikayede Rusya’da oldu.Çarlık döneminde bir bilim insanı kafayı Elmas’a takmıştı.Koskoca Rusya’da niye Elmas yoktu!Durmadan araştırdı ama herkesin kanaatı aynı idi Elmas koca Rusya’da yoktu...Sonra ihtilal oldu,konuya meraklı Bolşevikler çeşitli arama gurupları oluşturdu tam yetki ve ekipmanla ülkenin dört bir yanına gönderildi.Bu guruplardan biri çok talihsiz yere gönderilmişti,Sibirya.Aylarca mavi toprak aradılar( mavi toprak kimberlit göstergelerindendir)sonunda ıssız bir bölgede maviyi gördüler büyük bir talih eseri bir tilkinin bir oyuğa girdiğini gördü,elini içeri soktu dışarı çıkardığında elinde parıldayan Elmas vardı,hemen en yakın kasabadan Moskova’ya mesaj çekildi “baca tütüyor”anlaşılmıştı,şimdi orası dünyanın en derin çukuru ve buradan inanılmaz miktarda Elmas çıkarıldı.
Bu girişten Sonra bize dönebiliriz.Türkiyede şu ana kadar hiç Elmas bulunmadı buldum diyenler hep kuvars,goşenit gibi taşları bulmuştu,peki Türkiye’de Elmas var mı,mümkün mü?Kendiminde bizzat denediği gibi bu soruyu üniversitelere ve uzmanlarına sorarsanız alacağınız çoğunluk cevap şu minvalde olacaktır”Elmas oluşması için 120 km lik asgari derinlik lazımdır yani litosfer o kadar kalın olmalıdır Türkiye eski kıta üzerinde değildir,olması imkansızdır vs.”Çok gariptir bizde üniversiteler ön açıcı değil kapatıcı görev yapar genellikle bu görevin gerekçesi de dış kaynaklıdır.Tabi bunun nedeni siyasidir işin bu yönü siyaseti ilgilendirir.Başka bir problemde şudur,ulus olarak okumayı değil konuşmayı seviyoruz,en okumalarımız bile okul bitince okumayı bırakıyor mecbur kalırsa da sırf akademik ünvan almak için ya ezberliyor ya da son yollarda olduğu gibi sınav sorularını temin ediyor,kopyala yapıştıra abanıyor.Bunlar üzücü gerçekler,İst.,İzmir,Denizli,Aydın da pek çok üniversiteye gittim,numune götürdüm pek çoğu sağolsun olabildiği kadar yardımcı oldu.Ama dehşetle şunu anladım ki Bazı konularda bizde uzman yok.Elmas,yakut,safir,Zümrüt,bor silikatları vs. de sorulara basma kalıp cevaplar alırsınız,Bunun en büyük nedeni bizde bu taşların üretimi olmadığı için bilende yok.Fakat aynı yerlere “mermer,Demir,bakır,traverten,kömür”ile ilgili sorun pek çok yetişmiş uzman ile karşılaşırsınız.Ülkede üretim yapılınca uzmanlar oluşmuş.Bir zamanlar ülkede altın da Yok denir di,sebebi de “çok mantıklı “idi,bizden önce ki uygarlıklar altını tüketmişti...Bu gülünç sav Almanya’dan getirtilen Alman uzman tarafından “gayet bilimsel “olarak yazılmış hala MTA raporlarında durmaktadır,adam tabi ki böyle yazacak Almanya dünya altın piyasasına hükmeder.Kendine rakip mi çıkarsın!Günümüz de sevinerek görüyoruz ki altın arama,çıkarma konusunda güzel mesafe katettik.Zaten işleme konusunda çok iyiyiz.
Elmas ile ilgili çok yazdım.Temel savım şudur;Türkiye’de Elmas vardır,çıkarılması veya çıkarılmaması siyasidir.Biz kurtuluş savaşını yapmış bağımsızlığın kıymetini az çok bilen milletiz.Bize Afrika muamelesi yapılamaz,bizim insanlar ekmek parasına Elmas çıkarıp dışarı götürülmesine izin vermezler,kısacası işin patronu Batı bizimle oturup anlaşmak zorundadır o da şimdilik işine gelmez.Elimizde yeterli teknoloji,sermaye,bilgi birikimi yok sayılır,bu durum da bu mesele nasıl düzelecek?Aslında soru yanlış ve kasıtlı,1918 lerler de Rusya benzer durumda iken sorunu çözmüş,kendimize güvenerek biz de çözebiliriz.
İşin bir başka yanına geçiyorum.Bundan 3 sene kadar önce Elmas ile ilgili yabancı kaynaklardan tarama yaparken bir Amerikan üniversitesinin makalesi dikkatimi çekti.Batı Anadolu’da lamproitler gibi başlığı vardı.Ege bölgesinde yedi adet ilinde ki lamproitlerden bahsediyordu,aptallaştım kaldım...Yıllardan beri bana hocalarımız Türkiye’de lamproit yok demişlerdi!
Neden durmadan “lamproite” bacasından bahsediyorum?Yukarıda yazdığım gibi bu jeolojik oluşumlar ülkemiz de var,niye varlığı önemli?çünkü bunlar Elmas ve değerli taşlar içerebiliyor.Kısacası Dünyada elmasın tek kaynağı “kimberlit bacası” değil daha başka kaynaklar var.Gelecek yazı da bu konuya değineceğim.Şimdilik bu “merhaba”yazısı.
Metin UYSAL
Emekli

Ekli dosyalar

Son düzenleme: