Florit Taşı (Fluorite) Hakkında Bilgiler

0
803
Florit Taşı (Fluorite Stone)
Florit Taşı (Fluorite) Kristal

Fluorit/Fluorspar/Fluβspat, CaF2

Çeşitli (sarı, kırmızı, yeşil, pembe, menekşe, beyaz) renklerde olur. Şeffaf ve yarı şeffaftır. S.4, Öz.Ağ. 3.1, kırılma indisi n= 1.434 ve dispersiyonu d= 0.008 (= 1.438- 1.430) dir. Küp sisteminde holoedri sınıfında kristalleşir. Oldukça yaygın bir mineral olup, genelde ince filonlar halinde teşekkül eder. Ancak, Alaska/Lost River bölgesindeki gibi, muazzam rezervli olanı da vardır. Buradaki Fluorit Krizoberil de ihtiva eder. Filonun uzunluğu 1.7 km kalınlığı ise 4m’dir. Bir diğer misal de Hindistan/Rajasthan’da keşfedilen büyük Tungsten KalayFluorit-Topaz-Molibdenit Kuşağı’dır. Burada Fluorit’e Turmalin, Apatit ve Kuvars da eşlik etmektedir (7d). Fluorit nadiren süstaşı olarak kullanılır. Ancak, kısmen de olsa optik ve cam fabrikalarında çeşitli âlet yapımında kullanılmaktadır. Asıl kullanım alanı sanayidir. Bu maksatla madenden çıkarılıp – flotasyon yoluylazenginleştirilen Fluorit Asit, Kimya ve Metallurji Kalite diye üç şekilde piyasaya arzedilir. En çok metalurji sanayiinde “flux” yani ergitici olarak kullanılır.

 

Florit Taşı (Fluorite)

 

Türkiye Filuorit Yatakları:

Balıkesir/Havran/Dolazlı Köyü
Bilecik/
Çanakkale/
Edirne /Lâlâpaşa/Süleyman Danişmend K./Ağı Tp. 1970’te tükendi.
Elâzığ/Keban/Merkez/Ağampınar Mvk. Mor renkli. 1975-77 arası işletildi. /Keban-Arapkir Yolu/Karamağara Dere Yalamukdere kesim noktası
Eskişehir/Mihalıççık/Kızılbörüklü Köyü /Sivrihisar/Beylikahır
Giresun/ŞKHisar/Tutak Dağı yolu (Tükendi-1977) /ŞKHisar/Sarı Çiçek /ŞKHisar/Eskine Yaylası. Pb-Zn yantaşı.
Hakkâri/Yeniköprü Kavşağı-Yüksekova yolu üzeri
Kayseri/Bünyan /Felâhiye
Malatya/Darende /Başören Köyü /Kuluncak-Kepeztepe Mvk.
Sivas/Divriği/Purunsur Köyü-Efendideresi /Divriği/Akdağ’ın arka tarafı. 4 Damar /Yıldızeli/Katıralan Köyü-Erikli Dere Mvk. /Belcik Bucağı/Kavik Köyü. (6 Damar)
Tunceli/Nazimiye/
Yozgat/Boğazlıyan//Sorgun//Şefaatli/Karalar/Akdağmadeni/Yk. Çulhalı Köyü/Yerköy/Cacak, Şahinoğlu, Sıtma, Caferli
Kırşehir/Kaman/Karahıdır, Mollaosman Köyü (2 Damar), Karakütük Köyü, Bayındır Köyü, Toprakkaya-Kömürtepe, Hamitköy-Durukluçat Tepe, Yeniyapan Köyü, Gökkaya Tepe, Alişarköy Boztepe, İsahocalı Köyü (Fluorit ve Apatit) /Çiçekdağ (Akçakent)/Şehricedit Köyü, Merkez/Pöhleri Köyü Kütahya/ Simav/Doğancılar Köyü/Gediz/Pusadlar Köyü/Tavşanlı/Ovacık Köyü (3 Damar): Ovacık yolu üzeri, Karaçalı Tp. Doğusu ve Karaçalı Tp. Basısı.

Florit Taşı (Fluorite Stone)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here